Y Kuşağında Liderlik

Bu Yazıda Ürün Yerleştirme Vardır
29 Temmuz 2019
Dijital Çağda Yazılı Basın
12 Ağustos 2019
Hepsini Göster

İnsan kaynakları literatürüne ‘Y Kuşağı’ olarak geçen ve 1980-1999 yılları arasında doğan kuşak Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 25′ini kapsıyor. Ve bu oran iş dünyasını büyük ölçüde etkileme ve liderlik etme gücünü elinde tutuyor. X kuşağından devralacakları görevlerle kendi kuşakları ve kendilerinden sonra gelenlere liderlik edecek olan bu kuşağın liderlik anlayışını bu blog yazımızın devamında ele alacağız.

Pek çok kişi Y kuşağının hangi dönemi kapsadığını bilse de anlamından pek de haberdar değil. Oysa ki Y jenerasyonu olarak adlandırılan bu grup adını İngilizce’deki WHY kelimesinden alıyor ve bu jenerasyona sorgulayan yapılarından dolayı bu adın verildiği belirtiliyor. Bu da bu kuşaktan yetişen liderlerin en belirgin özelliklerinin sorgulayan kişiler olarak yetişmeleri olduğunu aslında bize en baştan gösteriyor.

Y kuşağı iyi karar verici, açık fikirli, pratik, sonuç odaklı, güvenilir ve araştırmayı seven bireylerden oluşuyor. Özelliklerine daha detaylı değinecek olursak;

Daha esnek çalıştıklarında pozitif, yaratıcı ve son derece üretken olma özelliklerine sahipler. Bu nedenle bireysel hareket etme yerine takım çalışmasıyla daha başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Ayrıca iletişimde kendi ast ve üstleriyle çekinmeden rahatlıkla anlaşabiliyorlar ve karar alma sürecinde söz hakkı sahibi olmak istiyorlar. Statü kaygısı taşımadan kendilerinden önce gelen kuşaklarla ve kurumsal kalıplarla mücadele edebilecek özgüvene ve özgürlüklerine düşkünlüğe sahipler.Yapmaları gereken işleri eksiksiz tamamladıkları sürece işe giriş çıkış saatlerinin önemsiz olduğunu savunuyorlar çünkü rahat yetişme şartları sebebiyle kısıtlamalardan hoşlanmıyorlar.
Belirli bir misyon ve vizyon çerçevesinde bir şeyler başarmaya oldukça hevesliler ve bu uğurda zorlanmaktan rahatsız olmuyorlar, aksine bu onları daha çok çaba sarf ettikleri için tatmin ediyor.Sahip oldukları etik değerlere ve adalete fazlasıyla önem veriyorlar ve hak edenin hakkını alabildiği şartlarda çalışmak ve kendi yanlarında çalışanları da bu şekilde etkilemek istiyorlar.Tüm bunlar sayesinde de liderlik özellikleri oldukça kuvvetleniyor ve kendilerinden gelecekte çokça söz ettireceğe benziyor.

Günümüzde, teknoloji sektöründe Y kuşağının çoğunlukla orta derece pozisyonlarda çalıştığı görülüyor. PEW Research Center’ın yaptığı araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışanların üçte birini Y kuşağının oluşturduğu görülürken, 2020 yılında iş gücünün yüzde 50’sini Y kuşağının oluşturacağı tahmin ediliyor.

Sabit bir işte uzun yıllar çalışamamaları ve teknoloji bağımlılıkları yüzünden eleştirilseler de Y kuşağına mensup bireyler iş dünyasını hızla değiştirmeye ve geleceğin liderleri olma konusunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Zaman içerisinde liderlik algısını değiştirme yetkisine sahip olacak bu kuşağın yapacaklarını yaşayarak göreceğiz ve bu yazıyı okuyan değerli okur, belki de sen de bu sürecin değerli bir parçası olacaksın, neden olmasın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu