REKLAM VE PAZARLAMANIN FARKLARI

Değişime Liderlik Etmek
11 Eylül 2019
FARKEDİLMEDEN ÇİZİLEN YOLLAR
24 Eylül 2019
Hepsini Göster

    Pazarlama; işletmelerin ve çeşitli toplumsal örgütlerin ürün, hizmet ve düşüncelerini satmak veya kabul gördürmek için başvurduğu planlı çalışmalarıdır. Pazarlamanın bileşenleri: ürün, fiyatlandırma, tutundurma ve dağıtımdır. Reklam da bu bileşenlerden tutundurmanın içinde yer alır ve pazarlama bileşenleri içinde üzerinde en çok konuşulan, kendisinden en çok şey beklenen reklamdır. Bu nedenden dolayı reklam ve pazarlama birbirleriyle iç içe iki kavramdır.

   Reklam ve pazarlama, her ne kadar birbirleriyle iç içe ve aynı doğrultuda oluşlarından dolayı büyük çoğunluk tarafından karıştırılsa dahi aslında birbirlerinden bir o kadar da farklıdır. Reklam; bir ürün veya hizmetin bilinirliğini yaymak için kullanılır, fakat pazarlamacıların bir ürünü satmak için kullandıkları tek yöntem değildir. Pazarlama bir tekerlek ise, reklam bu tekerleği oluşturur. Bir işletmenin satış yolculuğunun her adımında pazarlama yöntemine başvurulması şarttır.

   Reklam, hizmet ve ürünlerinizi pazara nasıl sunacağınız konusuna yoğunlaşarak marka bilincini geliştirir. Reklamın temel hedefi daha fazla satış yaratmaktır. Diğer taraftan pazarlama; satıcı ve alıcıyı birbirine yakınlaştırmayı, piyasaya yeni bir fikir getirmeyi de hedefler. Pazarlama, işinizi kurup geliştirebilmek için yürüttüğünüz bütün sürecin kendisidir, reklam ise bu sürecin sadece bir parçasıdır. Reklamcılıkta ürünün hedef kitle tarafından satın alındığında amacına ulaşmış olursun. Pazarlama bir pasta ise, reklam bu pastada yalnızca bir dilimdir.

 

   Reklam; bir televizyon reklamı, bir ilan panosu veya bir internet reklamı olabilir. Pazarlama ise; sosyal medyayı, içerik pazarlamasını ve çok daha fazlasını kapsar. Reklamın bir ürünün tanıtılması sürecinde bazı diğer tanıtım yöntemleriyle benzerlik göstermesi olasıdır, aynı zamanda pazarlamanın diğer bileşenlerine kıyasla reklam üzerinde kontrolünüz daha fazladır. Reklam sayesinde pazarlamada istediğiniz sonuçlara daha kolay ulaşabilir, daha fazla insanın ürün ve hizmetlerinizle etkileşime geçmesini sağlayıp diğer pazarlama bileşenlerinin de etkisini arttırmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu