Fakülte Tarihçemiz

Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi olarak öğrenim hayatına başlamış olan İstanbul Üniversitesi, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite olarak kabul edilen Darülfünun’un devamıdır.Atatürk’ün üniversite reformu ile birlikte Türkiye’nin ilk çağdaş üniversitesi olma yolunda 19. Yüzyıl başlarına dek, Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde çeşitli eğitim sistemleri uygulanmıştır.

İstanbul Üniversitesi 6.11.1981 tarihli 2547 sayılı yasa hükümlerine tabi olarak çalışmakta; çağdaş ,ilerici ve laik bir eğitim kurumu olarak tarihsel, toplumsal ve bilimsel bir işlev sürmektedir. Eğitim faaliyetlerini, İstanbul’un çeşitli semtlerinde bulunan kampüslerinde gerçekleştirmektedir.

2011 yılında, “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” sıralamasında Türkiye’den giren tek üniversitedir.İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 2006’dan beri yer almaktadır.Üniversite,aynı zamanda Asya Pasifik bölgesinin en iyi 100 üniversitesi arasındadır.

154 ülkedeki en iyi 1000 İşletme Okulu arasında sıralama yapan EDUNIVERSAL tarafından gerçekleştirilen 2015 yılı “EDUNIVERSAL BUSINESS SCHOOLS RANKING 2015” sonuçlarına göre İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi “Eurasia and the Middle East” bölgesinde “En Mükemmel İlk 3 Okul” arasında yer almıştır.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin temeli 1954 yılında Harvard Business School tarafından kurulmuş tur.3 bölüm ve 9 anabilim dalı ile öğretim vermektedir.36 araştırma görevlisi,17 yardımcı doçent,33 profesör kadrosunu teşkil etmektedir. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi; Lisans, Yüksek Lisans, Doktora programları ile birlikte İşletme İktisadı Enstitüsü’nün MBA, Executive, MBA, MS programlarını bünyesinde bulundurmaktadır.

Avcılar Kampüsü’nde yer alan fakülte uluslararası eğitim camiasında Türkiye’nin en iyi İşletme Fakültesi kabul edilmektedir. AACSB (AACSB INTERNATIONAL-TheAssociationtoAdvanceCollegiate Schools of Business) organizasyonuna akredite olmaya hak kazınmış ilk devlet üniversitesidir. AACSB Akreditasyonu; lisans,yüksek lisans ve doktora seviyesinde işletme ve muhasebe programları için uluslararası tanınırlığı olan,uzmanlaşmış ve profesyonel bir tanımlamadır.AACSB Akreditasyonu dünyada en çok talep edilen akreditasyondur.