Değişime Liderlik Etmek

Girişimcilere Kitap Önerileri
19 Ağustos 2019
REKLAM VE PAZARLAMANIN FARKLARI
16 Eylül 2019
Hepsini Göster

    Etrafımızda pek çok alanda sürekli duyduğumuz ve içinde yaşadığımız bir kavram değişim. Değişimler sonucu pek çoğumuz olduğumuzdan farklı hale dönüşüyoruz ve bu durumlara adapte oluyoruz. Peki bu değişimlere adapte olmak yerine onların öncüsü olmak istesek neler yapmamız gerekir? Değişime liderlik etmek nedir ve nasıl gerçekleşir? Yazımızın devamında bu konuları ele alacağız.

  İnsanların büyük çoğunluğu lider olma çabası içinde değildir. Kendilerine söylenenleri ve ellerinde olan durumları gereğine uygun halletmeyi yeterli kabul ederler. Ayrıca kendi kararlarını almaktansa bir lideri takip etmek onlar için daha kolaydır.Bu durumlara istinaden liderler belli kitleleri istedikleri şekilde yönlendirme gücüne sahiptirler. Tek başlarına gerçekleştiremeyecekleri idealleri, kendilerini takip edenleri etki altına alarak mümkün kılabilirler. Bunun için iyi bir lider olmak değişimi başlatmayı sağlayabilir.


   Daha önceki yazılarımızdan Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar başlığı altında, liderin sahip olması gereken en önemli özelliklere değinmiş ve bir yöneticinin iyi bir lider konumunda olabilmesi için sahip olması gereken önemli noktaları açıklamıştık.İyi bir lider, etrafındaki kalıpları yıkarak kendine ve kendisini takip edenlere o an sahip olduğundan daha iyi şartlar üreterek rol model olmak için uğraşır. Yeniliklerden kaçmaz ve yeni durumlarla karşı karşıya geldiğinde yaşayacağı değişimden memnuniyet duyar.Bu değişimlerin kişileri her zaman iyiden daha iyiye taşımasını ister. Gerektiği yerde risk alır fakat adımlarını her zaman sağlam atar. İleri görüşlülüğü sayesinde ileride olabilecek durumları öncesinde tahmin eder ve değerlendirir.Yaşanacak değişim esnasında kontrolü elinden bırakmak istemez, yaşanacaklara yön vermeyi tercih eder. Bu sayede kendisi ve onu takip edenler için faydalı olacak dönüşümler için uğraşır.Olacakları her zaman sorgular, Kendisinden yapılması istenene itaat etmek yerine kendi doğrularının üzerine gitmesi değişime kapılıp giden biri olmak yerine değişimin öncüsü olmasını sağlar.

     Lider, oluşturacağı güçlü bir ekip ile birlikte geleceği ve hedeflenen noktaya ulaşabilmek amacıyla gerekli değişimlerin nasıl yaratılacağını net bir şekilde ortaya koymak için uğraşır. Bu vizyon, hedefleri ve amacı belirleyeceği için değişimin en kritik noktalarından biridir.Bir diğer kritik nokta ise belirlenen bu vizyonun etrafındakileri en etkili şekilde iletilmesidir. İyi bir lider sahip olduğu kitlenin, önündeki engellerin ve ulaşmak istediği amacın neler olduğunu iyi bilmelidir.


   Tüm bu bahsettiklerimize verilebilecek en güzel örneklerden birini Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ü çok yakından tanıyan, döneminin en etkin gazetecilerinden Falih Rıfkı Atay dile getirmiştir: “Kırk yıllık ömrümde Mustafa Kemal’in liderlik dehasında hiç kimseyi tanımadım. Atatürk,  gerçekçi ve tarihini iyi bilen, hayale kapılmayan hem milletinin gücünü bilen, hem de devletin gücünü bilen bir komutandır. Ayrıca düşmanının gücünü, hayalini emelini bilen tarihten örnek alan, tarih bilinci olan bir askerdir. Bunlar olmadan toplumları devletleri yönetmenin kesinlikle mümkün olmadığını gören bir liderdir.”

   Böyle büyük bir lidere sahip olmanın ışığında bizler de tüm Dünya’ya örnek olacak güzel değişimler için adım atabilir, olayların bir parçası olmak yerine öncüsü olabiliriz. Hatta belki de bu kişi bu yazıyı okuyanlar arasındadır, neden olmasın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu