Reklam ve Pazarlama Zirvesi

Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversite öğrencilerinin reklam ve pazarlama dünyasına adım attıkları Reklam Pazarlama Zirvesi; yeni nesil pazarlama trendleri, reklamcılık sektörünün perde arkası ve firmaların pazarlama stratejileri gibi konuları her sene bir adım daha ileriye hedefiyle ele alıyor.

İlham veren konuşmacılarıyla Reklam Pazarlama Zirvesi, 2012 yılında fakültemizin oditoryumunda, 2013 yılından bu yana ise iş hayatının havasını solumak amacıyla, kampüs dışında gerçekleştirdiğimiz bir organizasyondur. Kariyerini reklam ve pazarlama alanında ilerletmek isteyenlere yol gösterme amacıyla RPZ İstanbul, 2013 yılında Çalık Holding, 2014 yılında Trump Towers, 2015 yılında Elite World Business Hotel, 2016 yılında Radisson Blu Conference & Airport Hotel’de, 2017 yılında ise İstanbul Deniz Müzesi'nde yapılmıştır.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi'17

Her sene kampüs dışında farklı mekanlarda karşımıza çıkan Reklam ve Pazarlama Zirvesi, bu sene daha az katılımcıyla daha kaliteli bir butik organizasyon olmayı hedefleyerek İstanbul Deniz Müzesi’nde sahne aldı. 350 kişilik katılımcısıyla reklam ve pazarlama tutkunlarını, üniversite öğrencilerini, akademisyenleri, özel sektör çalışanlarını ve basın yayın organlarını bir araya getiren Reklam ve Pazarlama Zirvesi’17, Yıldız Holding Ana Sponsorluğunda “Yörüngeden Çık!” sloganıyla gerçekleşti. 7 oturumda birbirinden farklı ve yaratıcı 9 konuşmacıyı ve fuaye alanını şenlendiren 26 sponsoru ağırlayan zirvemizde;

M ediaCat tarafından 2016 “Yılın Yeni Nesil Ajansı” seçilen, yerel ve uluslararası yaratıcılık festivallerinden ödülsüz dönmeyen Tribal Worldwide İstanbul’un Ajans Başkanı ve Yaratıcı Yönetmeni Arda Erdik, gündelik hayatımızın her anında, iş hayatında ve reklamcılık sektöründe değişik konularda karşımıza çıkan birbirine zıt ancak tercih gerektiren iki farklı seçenek ve sonuçlarının insanı nasıl etkilediğini anlatarak ilk oturumda sahne aldı.

İ kinci oturumda Ana Sponsorumuz Yıldız Holding’in global şirketi pladis’in Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’dan sorumlu Pazarlama & İş Geliştirme Direktörü Nihan Erdiven, bisküvi ve şekerleme sektöründe dünyanın bütün bölgelerinde aktif rol oynayan pladis’in oluşumu, gelişimi, sahip olduğu değerleri ve hedef politikalarını katılımcılarla paylaşarak zirvemizde yer aldı.

M ediaCat tarafından Türkiye’nin 30 yaş altı en yaratıcı 30 isminin belirlendiği “30 Under 30” listesine seçilmiş olan Y&R Team Red İstanbul’un genç Reklam Yazarları Can Arabacılar ve Uğur Sönmez, sohbet havasında soru cevap olarak yer aldıkları üçüncü oturumda, farklı alanlardan reklamcılık sektörüne nasıl başladıklarını, bir reklam takımının birlikte nasıl çalıştığını, ülkemizde öne çıkan 4 Bucak G’yi ve ülkemize ilk defa Cannes Lions Grand Prix kazandırdıkları Vodafone Kırmızı Işık’ın perde arkasını bizlerle paylaştılar.

T ürkiye’nin önde gelen reklam müziği ve jingle bestecilerinden Jingle Jackson Kurucu CEO Emre Irmak ve Kristal Elma 2016’nın en çok ödül toplayan ajansı TBWA\ISTANBUL Chief Creative Officer & Cannes Lions 2016 Jüri Üyesi İlkay Gürpınar, aramızda yer aldıkları 4. oturumda marka isimleri, fonetiği ve hitap etmek istedikleri kitleye göre reklam jingle’larının nasıl hazırlandığını canlı performansla göstererek izleyicilere eğlenceli bir oturum yaşattılar.

B eşinci oturumda hem pazarlama hem de insan kaynaklarıyla ilgilenen bir konu olan Employer Branding ve Vodafone’un bu konudaki şirket politikasını ve stratejisini aktarmak üzere Vodafone TR Head of Capability Hande Yalgın Dölcel zirvemizde bizlerle birlikteydi.

A ltıncı oturumda Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya’dan sorumlu Marka Direktörü Yiğit Yokuş, Coca-Cola’nın Türkiye pazarındaki yerelleştirme politikaları, bu konuda esinlendikleri kaynaklar ve ülke kültürüne göre reklam stratejilerini katılımcılara yansıtarak global bir markanın ülkemizdeki konumuna değendi.

S tory Telling konusu ile yedinci ve son oturumda izleyicilerin karşısına çıkan Medina Turgul DDB’nin Yaratıcı Yönetmeni Kurtcebe Turgul, reklam ve kısa filmlerde aktarılmak istenenlerin hikaye olarak nasıl karşımıza çıktığına, bu hikayelerin nasıl oluşturulduğuna, yer alan karakterlerin hikaye örgüsüne sağladığı katkıya değinerek Reklam ve Pazarlama Zirvesi, 2017 için perdelerini kapatırken katılımcıların dikkatle izledikleri bir oturum sergiledi.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi'16

Değişimi "ZİRVEDE" Hisset! sloganıyla Radisson Blu Conference & Airport Hotel'de 700 izleyicinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğimizde;

İ lk oturumda ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın girişimcilik alanında örnek gösterdiği, sektörün "Mutlu" reklamcısı, 4129Grey Chief Happiness Officer Alemşah Öztürk, başarı ile başarısızlık arasındaki ince ilişkiyi tecrübeleriyle harmanlayarak bizlere sundu.

P azarlama ve Marka Yönetimi panelinde İyi Satıcı Olmak, İyi Pazarlamacı Olmak, Nasıl Zengin Olamadım ve Helikopter Bakışıkitaplarıyla tanıdığımız Pazarlama ve Satış Gurusu Hakan Okay moderatörlüğünde Adel Kalemcilik Pazarlama Direktörü Ayşe Kırımlı, Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Nihan Kayı, GittiGidiyor eBay Pazarlama Direktörü Feyza Fedar, Aydınlı Grup Marka ve İletişim Müdürü Tuğba Uzüğüten'i ağırladık.

B al ve diğer arı ürünleri alanında Türkiye'nin ilk Ar-Ge merkezini kuran Balparmak'ın başarı hikayesini ve "Bilimle Süzülen Bal" reklam kampanyasının kreatif perde arkasını anlatmak üzere Balparmak Pazarlama Direktörü Burcu Yılmaz ile Alametifarika Kurucusu Serdar Erener bizlerleydi.

İ nteraktif Nöropazarlama oturumunda, özellikle nöro politik alanında öncü konumunda olan ve The New York Times gazetesinde araştırmaları manşetten yayınlanan NeuroDiscover'ın Kurucu Ortağı Kılınç Orhan Erdemir, nöro bilim bulgularının pazarlamaya nasıl yön verdiğini etkileyici bir şekilde gözler önüne serdi.

D ijital Pazarlama" panelinde Pazarlama ve Satış Gurusu Hakan Okay moderatörlüğünde Zaytung Kurucusu Hakan Bilginer, Hayal Akademisi Kurucu Ortağı ve Harvard Business Review Türkiye Yazarı Ercüment Büyükşener, Dijital Değişim Eğitmeni/Danışmanı ve Bloomberg Businessweek Türkiye Yazarı İsmail Hakkı Polat, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, Dijital Ajans Danışmanı Hasan Başusta konuğumuz oldu.

C annes Lions'ta Türkiye'nin ilk aslanı ve ilk altın aslanı da dahil olmak üzere birçok ödülün altına imzasını atmış olan K A R P A T Ajans Creative Chairman Karpat Polat, "Ödüllerle Reklam Yolculuğu" oturumunda "Koka-Kola" Türkiye 50. yıl Türkçe isim kampanyasının arka planını bizlere anlattı.

Y ıldız Holding Pazarlama Servisleri Grup Direktörü Alkan Eraltan, Yıldız Holding ve Ülker'den yola çıkarak bir çatı altında markaların nasıl yönetilmesi gerektiğini anlatmak üzere "Çoklu Marka Yönetimi" oturumunda sahne aldı.

G elecek ve Değişim Yönetimi oturumunda Pazarlama ve Satış Gurusu, Live Consulting & Academy Kurucusu Sinan Ergin, ilham veren hayat hikayesi ile bize pazarlama alanındaki deneyimlerini aktardı.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi'15

B irleştiren Liderlik adlı konuşmasıyla Ted Talks’ta ufkumuzu açan Liderlik ve Yönetim Düşünürü Fazıl Oral, RPZ’15’te “Milyonluk Sermaye: Yaratıcılık” adlı soluksuz dinlediğimiz oturumda bizlerleydi.

T ürk Hava Yolları’nın çok ses getiren “Hayal Edince” adlı reklamının mimarı Lowe Ajans CEO’su “En Güçlü 50 Kadın Ceo” Listesine adını yazdıran Ela Gökkan Savcı ve Türkiye’nin En İyi 5 Reklamcısı Arasında Gösterilen, yaratıcılık festivallerinden ödülsüz dönmeyen Lowe Ajans Kreatif Direktörü Can Faga, “Efsane Olmuş Reklamlar” oturumuyla RPZ’15’te yer aldı.

M arkam A.Ş.”nin kurucu ortağı olan ve Türk pazarlama dünyasına damga vuran “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar Mı?” adlı kitabın yazarı Güven Borça ile markalaşmayı ve marka kimliğini irdeleme fırsatı bulduk.

D ilimize dolanan reklam jinglelarının babası, genç yaşta müzik dünyasında birçok başarıya imza atan, kariyeri boyunca yüzlerce reklam müziği, belgesel müziği, pop ve rock tarzda şarkılar besteleyip düzenleyen Emre Irmak “Reklam Müziği Fabrikası” oturumunda RPZ İstanbul’a renk kattı.

2 011 Yılında İstanbul Üniversitesi İMED tarafından “Yılın İşletmecisi” seçilen, Unilever Türkiye, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Cem Tarık Yüksel “Devler Liginde Reklam ve Pazarlama” adlı oturumda etkileyici konuşmasıyla RPZ İstanbul’daydı.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi'14

Trump Towers Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğimizde;

Y Kuşağı Trendlerinin Pazarlama Stratejilerine Etkileri oturumuyla Youtholding kurucusu Emrah Kaya ve müzisyen Hayko Cepkin ile keyifli bir sohbet havasında günümüzde Y kuşağının ihtiyaçları doğrultusunda ilerleyen pazarlama sektörünün geleceği konuşuldu.

F ashion Marketing oturumuyla Benetton Pazarlama İletişimi Müdürü Özenç Doğan, reklam ve pazarlama sektörüne bir de moda dürbününden bakmamızı sağladı.

E n dikkat çeken oturumlardan biri olan Neuro Marketing oturumunda Think Neuro Yönetici Ortağı Yener Girişken pazarlamanın bilimsel boyutunu şaşırtıcı bir şekilde gözler önüne serdi.

A vm Yönetimi ve Pazarlama Aktiviteleri oturumuyla Trump Towers AVM Genel Müdürü Bülent Kural, son zamanlarda hızlıca yükselişe geçen alışveriş merkezlerinin geçmişinden ve geleceğinden bahsederek bazı pazarlama stratejilerini anlattı.

T ürk Hava Yolları Pazarlama Satış Başkanı Halil İbrahim Polat bir dünya markası yarattıktan sonra pazarlama ve satışın önemi üzerine değerli bilgilerini ve deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi'13

Çalık Holding merkez binasında gerçekleşen “Eskimolara Buz Satarım!” mottosuyla reklam & pazarlama aşığı gençleri, profesyonellerle buluşturan RPZ’13’ün konuşmacıları ise şöyleydi;

İ lk oturumda fark yaratan iş kadınlarından biri olan Vodafone Türkiye’nin Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü Bilge Çiftçi ve o sene Vodafone Türkiye Yetenek Yönetimi Kıdemli Uzmanı olan fakat günümüzde Kariyer Planlama ve Danışmanlığı Yöneticisi olarak görevini sürdüren Esra Okuş bizlere “Pazarlama nedir? Ne değildir?”den bahsetti.

İ kinci ve üçüncü oturumlar reklamcılığın kreatif yönü olan ajanslara ayrılmıştı. İkinci oturumda o sene Youth Republic’te Head of Digital olarak görev yapan şimdi aynı görevi AdStation’da sürdüren Erhan Adsan, üçüncü oturuma ise Alaaddin Adworks Ajans Başkanı Birol Özcanlı bizlere interaktif pazarlama ve dijital reklamcılığı anlattı.

Ü ç büyükler dördüncü oturumda buluştu! Fenerbahçe Fenerium Spor Ürünleri Genel Müdürü Aydın Kirman, BJK Kartal Yuvası Spor Ürünleri Genel Müdürü Harun Özdemir ve Galatasaray Mağazacılık Genel Müdürü Nurettin Kantarelli spor pazarlaması hakkında ilgi çekici bilgiler paylaştılar.

İ nşaattan telekoma farklı sektörlerde pazarlamanın konuşulduğu son oturumda ise o sene BMW Pazarlama İletişimi Müdürü olan fakat günümüzde Borusan Otomotiv Satış Sonrası Hizmetler & Lojistik Direktörü olarak çalışan Simge Alsan, BSH Profilo Pazarlama Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu (şu anda Bosch Regional Brand Owner olarak BSH bünyesinde) ve Çalık Gayrimenkul Pazarlama Direktörü Gonca Özgül katılmışlardır.

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu