Zaman Yönetimi & Erteleme Hastalığı

Üniversiteye yeni geçen öğrencilere 10 altın tavsiye!
15 Ekim 2017
Liderlik Zirvesi ’17 İçin Geri Sayım Başladı!
6 Kasım 2017
Hepsini Göster

Zaman Yönetimi & Erteleme Hastalığı

İnsan doğası gereği yapması gereken işlerden sürekli bir kaçış halindedir. Bu en çalışkan, disiplinli öğrenci için de çok başarılı bir iş adamı için de içgüdüsel bir davranıştır. Bazıları bu güdüyü bastırabilirken, bazıları için büyük bir sorun olmaya başlar ve giderek büyür. Erteleme Hastalığı aslında düşünüldüğü gibi tembellik sebebiyle doğan bir psikolojik rahatsızlık değildir. Tam tersine, kişi yapması gereken işleri hedef olarak koyduğu için mükemmel olarak tamamlamak ister, işi bitirmek için kafasında planlamalara geçtiğinde ise çok fazla uzun süreceğini fark edip, başlama eylemini sürekli olarak erteler. Procrastination olarak da bilinen bu hastalığın tedavisi tabi ki öncelikle sizin elinizdedir. Fakat bu süreci daha az sorunlu atlatmanız adına Pomodoro tekniğini bu başlık altında sizler için derledik.

Pomodoro tekniği nedir?

Pomodoro İtalyanca domates anlamına gelir.1980’li yıllarda Frencesco adında bir öğrenci zamanını verimli olarak kullanamadığını fark eder ve bu duruma bir çözüm düşünür. O sırada mutfakta olduğu için mutfak zamanlayıcısı ile yapacağı işleri bölümlere ayırarak yapmayı dener. İlk denemesi sonucu aldığı verimden tatmin olan Frencesco, yaptığı her işi 25’er dakikalık periyotlara bölerek 5’er dakikalık aralar koyarak dener. O sırada mutfakta kullandığı zamanlayıcı domates şeklinde olduğu içinse tekniğinin adını ‘Pomodoro’ olarak adlandırır. Frenceso’dan sonra bu tekniği kullanan birçok insanda etkili olduğu için insanlar tarafından kullanılmaya başlanır. Bu tekniği yararlı bir şekilde kullanmanız için yapmanız gereken;

İlk adım: Yapacağınız işi ve o iş için yeterli süreyi belirlemeniz gerekiyor.

İkinci adım: Yapacağınız iş diyelim ki 100 dakika sürecek, bu 100 dakika içine 25 dakika çalışma periyotları ve 5 dakikalık aralara sığdırmanız gerekiyor. Burada atlamamanız gereken bir detay var ki; hiçbir 5 dakikalık arayı geçmemeniz ya da atlamamanız.

Üçüncü adım: 100 dakikalık işiniz bittikten sonra ikinci bir göreve başlamadan önce mutlaka 15-20 dakikalık bir büyük ara vermeniz gerekiyor.

Bu teknik hakkında unutmamanız gereken bir diğer konu ise 5 dakikalık aranızda hedef koyduğunuz iş ile alakalı hiçbir şey yapmamanız, aynı zamanda 25 dakikalık çalışma periyodunuzda dikkatinizi dağıtmamanızdır. Günde 8-16 arası Pomodoro periyotları yapabilirsiniz.Tabi ki daha fazlasını yapmak sizlere kalmış :)

Comments are closed.

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu