Verimlililik Nasıl Alışkanlığa Dönüştürülür?

İşletme Kulübü 30. Devir Teslim Töreni!
17 Mayıs 2019
Sınav Kaygısını Yenebilmek İçin Tavsiyeler
14 Haziran 2019
Hepsini Göster

     

 

 

     Verimlilik son zamanlarda sık sık duyduğumuz bir kavram. Her ne kadar insanlar verimli olmayı çok çalışmak sansa da verimlilik aslında kaliteli ve doğru çalışmaktır. “Verimliliği hayatımıza alışkanlık olarak nasıl alabiliriz?” sorusunun cevabı için maddelerimize bakalım.

 

  • Sosyal Medyadan Uzak Durmak: Verimliliğin en büyük dostu odaklanmaktır. Verimli bir çalışma ortamı yaratabilmek için de odaklanmamızı engelleyecek her türlü şeyi uzaklaştırmamız gerekiyor. Sosyal medya ise odaklanmamızı etkileyen neredeyse en büyük etken. Artık telefonlardaki uygulama kısıtlayıcı özellikler ise verimlilik konusunda en büyük yardımcımız haline geldi. Bu özellikler ile çalışma saatleri içinde dikkatini dağıtan uygulamalara engel koyabilirsin. Kalan zamanında ise dilediğin gibi davranıp kendine sosyal medya ödülü verebilirsin!

 

  • Yazmak : Hedeflerin ve önceliklerin görünür olduğunda verimli çalışmak daha kolay hale gelecektir. Somut olarak gördüğün hedeflerin aynı zamanda ulaşılabilir olduğu konusunda da seni motive edecektir. Hedeflerinin dışında ise yapman gerekenleri sıraladığında unutma riskini de ortadan kaldırmış oluyorsun! Yapılacak işler biriktiyse ve içinden çıkamayacağını hissediyorsan kolaydan zora doğru sırala. Kolay işlerini bitirdikçe zor gördüğün işler için motive olacaksın!

 

 

  • Çalışma Ortamını Minimal Tutmak : Verimlilikten bahsediyorken çalışma ortamını es geçemeyiz. Verimli bir çalışma ortamı için dikkatimizi dağıtan şeylerden uzak durmamız gerektiğini söylemiştik. Minimal bir dekora sahip çalışma ortamı ise çok büyük öneme sahip. Masanı düzenlerken gözünü yoran şeyleri kaldırarak işine daha kolay odaklanabilirsin.

 

  • Kahvaltıyı Atlamamak : Her ne kadar sabahları kahvaltı yapmak kişisel bir tercih olarak görülse de süper verimli çalışan kişiler kahvaltı yapmaya özen gösterirler. Masa başında açlığını hissetmek dikkatinin dağılmasına neden olacaktır. Eğer sen de verimliliğini arttırmak istiyorsan günün ilk öğününü aksatmadığından emin olmalısın.

 

  • Kendini Ödüllendirmek : Kişisel ödüller kişilere büyük katkı sağlar. Bu ödül bir kahve bile olsa işini bitirdiğin taktirde kendini ödüllendirmeyi unutma. Ödül motivasyonu seni hızlandıracak ve ekstra görevler tamamlamanı sağlayacak!

 

Uzun ve etkili olmayan yorucu çalışmalara artık son verme zamanı geldi çünkü gördüğün gibi verimli olmak aslında son derece basit. Belirttiğimiz maddelerle hayatında yapacağın ufak dokunuşlar verimliliği alışkanlığa dönüştürmeni sağlayacak. Verimli çalışmalar dileriz!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu