Üretkenliğin Mesleğe Dönüşümü

Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar
8 Temmuz 2019
Start-up’larda Motivasyonun Yeri
22 Temmuz 2019
Hepsini Göster

    Kuşaktan kuşağa değişim gösteren toplumsal farklılıklar iş hayatımızda da bizleri etkilemeye devam ediyor. Zaman içinde değiştirmemiz gereken stratejiler yerlerini yeni departmanlara bırakıyor. Bu durumun en güzel örneği pazarlama departmanından kopmuş olan “İçerik Üreticisi Yazarlığı (Content Creator)” olacaktır.

  Şirketler, içerik pazarlaması ile yeni dünyaya adapte olmaya çalışırken diğer yandan kaliteli ve özgün içerik üretiminde eksikliklerle karşılaşmaya başladılar. Markalar artık ‘”görünür” olmak kavramından “tercih edilen” olmak kavramına geçiş yaptılar ve bu bağlamda hedef kitlelerine göre hitaplarında ve promosyonlarında ufak değişikliklerle öne çıkmaya başladılar. Tüm bu süreçler sonucunda şirketler minimum bütçe, uzun ve detaylı içeriklerle içerik üreticisi yazarlığına yöneldiler.Peki içerik üreticisinin temel özellikleri nelerdir, kimlere hitap eder?

  Popülerleşen pazarlama yöntemlerinde temel hedef kullanıcıya ürün üzerinden fayda sağlamaktır. Bu bağlamda hedef kitleye buram buram reklam hissettirilmeden native advertising, influencer marketing, video ve görsel pazarlama, sosyal medya ve mobil yollarla ulaşılır. Tüm bu pazarlama stratejilerinin göz bebeği, yapı taşı ise içerik üreticileridir.

   Klasik reklam anlayışını yıkan bu meslek grubunda yaratıcılık ve özgünlüğün yanı sıra pazara hakim olma anlayışı ön plandadır. İçerik üreticisi, sosyal medya trendleri, zamana göre hedef kitleyi tanımlama ve arama motoru optimizasyonu (SEO Friendly) konusunda her zaman aktif bir şekilde ilerlemelidir. İçerik üretimi sırasında arama motoru algoritmalarına uygun stratejik bir SEO çalışmasıyla bulunan anahtar kelimeler kullanılarak, talebe göre içeriklerle, hedef kitleye ulaşım sağlanır. Böylelikle iş dünyasına tatminkâr kitle ulaşımı raporlarını da sunmuş olur. Bunun yanı sıra bir içerik üreticisi zamansız içerikler (Evergreen Content) yaratarak uzun vadede site trafiğini, marka bilinirliğini ve farkındalığını artırmakla yükümlüdür. Bu tarz içerikler için “En iyiler” listesi, tanımlar ve tarifler, sıkça sorulan sorular, videolar gibi örneklerden bahsedebiliriz. Günbegün popülerleşmekte olan bu meslekte içeriğin editoryal kontrolü de ağırlıklı olarak üreticide olduğundan bir nevi gazetecilik görevi görür.

   Eğer sizlerde bu konuda adım atmayı düşünüyorsanız yaş tanımayan bu meslek grubunda serbest çalışmak çok kolay. HTML, CSS ve WordPress gibi programlar yardımıyla içerik bulutlarına yaratıcılığınızı ve tecrübeleriniz aktararak kurumsallaşmış sitelerden başlangıç yapabilirsiniz!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu