Start-up’larda Motivasyonun Yeri

Üretkenliğin Mesleğe Dönüşümü
15 Temmuz 2019
Bu Yazıda Ürün Yerleştirme Vardır
29 Temmuz 2019
Hepsini Göster

   Günümüzde neredeyse hangi sektörde olursak olalım yaptığımız işin verimliliği için önemli olabilecek şeylerden biri de motivasyondur. Motivasyon sözcüğü; bir işi yapmak, bir hedefi gerçekleştirmek için kişiyi harekete geçiren içsel güç şeklinde tanımlanabilir.

  İş dünyasında, işletmelerin, büyük ve küçük ölçekli girişimlerin başarısı çalışanların motivasyonu ile doğru orantıda paralellik gösterir. Çalışanların enerjileri, adanmışlıkları, verimli çalışmaları ve bunun sonucunda yüksek performans göstererek başarıya ulaşmaları için diğer kriterlerin yanında motivasyon da önemli bir kriter olarak karşımıza çıkar.

  İnsan doğası gereği biyo-psiko-sosyal bir varlıktır. Çevresinde yaşanan değişimler ve gelişimlerden etkilenebildiği gibi çalıştığı işletme içerisinde yaşanan değişimler ve gelişimlerden de etkilenebilir. İş verimi düşebilir, iş yerinde gerektiği kadar işine konsantre olamayabilir hatta işini yapmak istemeyebilir. Böylesi durumlarda çalışan kendi kendini motive edebildiği gibi motive edilmeye ihtiyaç da duyabilir.

Türkiye’de yeni kurulan şirketlerin % 80’i ilk 5 yıl içinde kapanmaktadır. Bunda pek çok faktörün rol oynadığı bir gerçektir. Ancak en önemli faktörlerden birisi de girişimcinin kendisinin ve ekibinin motivasyon yönetimine yeterince önem vermemesi gösterilebilir. Girişimcilerin motivasyonu çok önemlidir ve iş sürecinde kişisel motivasyonlarını ayakta tutacak temel ilke ve yöntemlere herkesten çok onların ihtiyacı vardır. Girişimcilerin başarılı olmasındaki temel şart, ekonomik önlemler almasının yanında, motivasyonal faktörleri de etkili şekilde göz önünde bulundurabilmesi ve yönetebilmesinde yatmaktadır. 

   Çoğu tanınmış ve başarılı girişimci, kendisi hakkında içsel farkındalığını geliştirmiş ve kendisini her koşulda harekete geçirmeyi başarabilen kişilerdir. Hesaplanan riskler alırlar ve belirsizlikle baş etme becerileri yüksektir. Ayrıca fırsatları hemen görürler, alanındaki bilgisi yüksektir, yaratıcı ve yenilikçi özellikleriyle vizyon sahibi bireylerdir. Girişimcilerin ilerleyen zamandaki başarısını derinden etkileyen en önemli faktör ise, iş süreçlerinde ortaya çıkan yönetsel ve motivasyonel becerileri geliştirmelerinde yatmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu