Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar

Dev Markaların İlginç Stratejileri
1 Temmuz 2019
Üretkenliğin Mesleğe Dönüşümü
15 Temmuz 2019
Hepsini Göster

      Lider ve yönetici kavramlarını başta duyduğumuzda birbiriyle yakın anlam taşıdıklarını düşünebiliriz. Aslında bir bakıma birbirlerinin bağlayıcısı ve tamamlayıcısıdırlar. Bu iki kavram pek çok noktada ortak yönlere sahip olsa da bir kişinin lider olabilmesi için yöneticinin sahip olduğu özelliklerin yanı sıra en başta orijinallik ve öncülük göstermesi gerekir. Bu yazımızda lider ve yönetici arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

 

 • Yönetici ve lider kişiler yenilikçi olmalıdır. Ama lider kişi yenilikçiliğin yanı sıra yaratıcı olmalıdır. Bu kişilerin her ikisi de belli vizyonlara sahiptirler. Bunun yanında lider kendi vizyonunu yaratır.
 • Yöneticilerin sahip olduğu doğrucu sabit kalıplar liderler için uygun değildir, bu kalıpları yıkmak ve daha iyi şartlar üreterek kendisini takip edenlere rol model olmak onların yapmak istedikleri şeylerdir.
 • Yönetici elinde olan değerleri yönetmek ve iletişim kurmakla yetinirken lider nasıl daha iyiye ulaşabileceğini düşünür ve kitlesini buna yönlendirmek için ikna eder. Etrafındakilere yol gösterir ve bu sayede onlara ilham verir.
 • Yönetici “Nasıl?” ve “Ne zaman?” diye sorarken, lider “Ne?” ve “Neden?” diye sorar ve bu soruların cevabına göre kendi planlamasını oluşturur.
 • Yöneticinin gözü her zaman en alt sınırdadır yapılması gerekli olan kısımdan fazlasıyla ilgilenmez, liderin gözü ise ufuktadır ve işin ne kadar ileriye götürülebileceği üzerine kafa yorar.

 • Yönetici kendisine verilen işleri doğru yapmaya uğraşırken lider doğru işler yapmak üzere kararlar alır ve uygular.
 • Yöneticinin etrafındakilerle ilişkisi kontrole dayalıyken lider onlara güven ve destek verir.
 • Yöneticilerin iltifat aldığı esnada liderler sorumluluk almakla meşguldür.
 • İyi fikirlere sahip olmak yöneticinin özellikleri arasındayken o fikirleri uygulamak liderin özelliğidir.
 • Liderlik vasfına sahip bir kişi elindeki işleri iyi şekilde kontrol altında tutacağı ve insanların kendisini takip etmesini sağlayacağı için işleri başarıyla yönetmiş olur. Bu nedenle yöneticiler aslında birer lider olmak üzere çaba göstermelidir.

              Liderlik pek çok kişi için geliştirilmesi gereken bir yetenek olarak görülür. Bu nedenle herkes liderlik yeteneğine sahip olarak lider olabilir fakat bu konuda kendini geliştirmek için çaba göstermesi gerekmektedir. Yazımızın sonuna doğru gelmişken, buraya kadar devam eden değerli okuyucuya bir soru yönelterek yazımızı sonlandıralım. Kim bilir, belki de içindeki liderlik cevheri pek çok kişiyi derinden etkileyecek geleceğin lideri sensindir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu