Dev Markaların İlginç Stratejileri

Girişimcilik Dünyası
24 Haziran 2019
Lider ve Yönetici Arasındaki Farklar
8 Temmuz 2019
Hepsini Göster

       Herkes tarafından bilinen dev markaların ilginç hikayelerini ve başarıya giden yolda kullandıkları dikkat çekici pazarlama stratejilerini hepimiz mutlaka merak etmişizdir. Kendi alanlarında büyük başarılara imza atmış beş markanın muhteşem hikayelerini ve birbirinden değerli pazarlama stratejilerini sizler için derledik!

 

 

  • Starbucks’ın bugün dünya çapında bilinir bir marka olmasını sağlayan isim: Howard Schultz, filtre kahve gereci siparişinde bulunan küçük bir şirketin gezisi için Seattle’a gidiyor ve Starbucks’ın ilk kurucuları ile orada tanışıyor. 1981 yılında ilk defa bir Starbucks mağazasına adımını atan Schultz, 6 yıl boyunca şirkete geri dönmedi fakat sonunda 1987 yılında Starbucks’ı satın alarak uluslararası alanda markanın tanınmasını sağladı. Starbucks’ın kullandığı pazarlama stratejisi ise oldukça dikkat çekici! Bir zamanlar Starbucks olmayan ve kendini bu şekilde tanımlayan, farklı dekorasyona, farklı atmosfere ve servise sahip bir kahve zinciri ortaya çıktı. Starbucks ise bu zinciri satın alarak “Starbucks olmama” hareketini ilerletti ve asıl Starbucks ile diğer kahve zinciri arasındaki rekabeti güçlendirerek daha fazla paranın şirketin kasasına girmesini sağladı.

 

  • Lüks marka kategorisinin dev isimlerinden Louis Vuitton, 1854 yılında Louis Vuitton tarafından kuruldu. Vuitton, en büyük hayalini gerçekleştirmek için evinden 400 km uzaklıkta olan Paris’e yürüyerek gittiği bu yol boyunca birbirinden farklı işlerde çalıştı, bunların arasında valiz imalat eden ailelerin yanında yaptığı çıraklık da yer alıyordu. Yanında çıraklık yaptığı ustası Mr. Marechal, onu Paris’e gönderdi ve böylece Louis Vuitton artık sosyetenin bilinir markalarından olmaya başladı, günümüzde ise halen bu kalitesini korumakta. Öyle ki; marka, kalitesini korumak için çok ilginç bir strateji uygulamakta. Marka asla indirime girmiyor, bunun sağlanması için ise yıl sonunda satılmamış olan Louis Vuitton ürünleri parçalanmak ve yakılmak üzere Fransa’daki fabrikaya gönderiliyor.

 

  • İsmini Ingvar Kamprad’ın baş harfleri ve doğup büyüdüğü Elmtaryd ile Agunnaryd’ın baş harflerinden alan IKEA, 1943 yılında Kamprad henüz 17 yaşındayken kurulmuştur. IKEA, müşterilerin kendi evlerinde montajlarını yapma konseptini geliştirerek mobilyacılık sektörüne büyük bir yenilik getirmiştir. IKEA markasının kullandığı ilginç pazarlama stratejisi ise şu şekilde: şirket, mağazalarında uzun ve kıvrımlı koridorlara yer vererek müşterilerin ürünleri farklı açılardan görmesini sağlıyor. Müşteriler, ürünleri birkaç açıdan gördüklerinde o ürüne ihtiyaçları olmasa bile bilinçaltlarında o ürünü satın alma istekleri artıyor.

 

  • Günümüzün dev sigara markası Marlboro’nun bu bilinirliğe ulaşma hikayesi oldukça ilginç. Philip Morris, şirketin satışlarının kötü gittiği bir sırada fabrikaya gelir ve satışları üç ay içerisinde üç katına çıkartabileceğini söyler, fabrika sahipleri de başka şansları olmadığından bu teklifi kabul eder. Morris, onlardan yalnızca boş Marlboro paketleri ister ve 3 ay boyunca Amerika’nın farklı bölgelerine uçaktan ezilmiş boş Marlboro paketleri attırır; Amerika halkı tüm bu paketlerin tüketildiğini düşünerek markaya yöneldiğinde satışların artması işte bu şekilde sağlanmış olur. Markanın satışlarını arttırmak için kullandığı pazarlama stratejisi de bir o kadar ilginç! Şirketin ilk çıkardığı paketlerde kapak yoktu ve bu nedenle tüketiciler paketi ceplerinden çıkarmayıp sigarayı kolayca alabiliyordu. Bunun üzerine şirket, markanın diğer insanlar tarafından görülmesini de sağlamak için kapaklı kutular tasarladı ve böylece tüketiciler sigaraya ulaşmak için paketi ceplerinden çıkarmak zorunda kalmaya başladı.

 

  • Günümüzde milyonlarca hayrana sahip, kendine ait bir müzesi ve restoranı bile bulunan Amerikan motor şirketi Harley-Davidson, William Harley ve Arthur Davidson adlı iki çocukluk arkadaşı tarafından 1903 yılında kurulmuştur. İki çocukluk arkadaşı, henüz yirmili yaşlarındayken ilk Harley Davidson motosikletinin üretimini tamamladılar fakat bu araç ne yazık ki beklentileri karşılayamadı çünkü oldukça güçsüz bir motora sahip bisiklet niteliği taşıyordu. Daha sonrasında hedeflerinden şaşmayarak sağlam adımlarla ilerleyen iki arkadaş, 1905 yılında şirketlerine ilk çalışanlarını alıp aynı zamanda ilk defa bir motosiklet yarışını da kazanarak kısa sürede muazzam bir başarıya imza attı. Motosiklet devi şirketin uyguladığı pazarlama stratejisi ise belki bugüne kadar yapılmış en ilginç stratejilerin başında geliyor! Şirket, Harley-Davidson logosunu dövme yaptıranlara büyük oranda indirim uygulayacağına dair söz verdi ve bu sayede hem stratejisiyle dikkat çekti hem de müşterilerin dövmeleriyle reklam yaparak satışlarını arttırmayı başardı.

 

    Bu blog yazımızda hepimizin dikkatini çeken ilginç marka hikayelerini ve stratejilerini inceledik. Reklam ve pazarlama dünyasıyla ilgili daha fazla içerik için takipte kal!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İ.Ü. İşletme Kulübü olarak 1983 yılından bu yana “Kariyerine Giden En Kısa Yol…” sloganıyla birçok alanda hizmet veren Türkiye’deki ilk ve tek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip kulübümüzün özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini sizlere sunuyor olmanın müjdesini mutlulukla veriyoruz! 🥳 İ.Ü. İşletme Kulübü özel tasarım hoodie ve t-shirtlerini edinmek isterseniz aşağıdaki linkten Kampüs Giyim web sitesini ziyaret ederek satın alabilirsiniz. 🛍

https://kampusgiyim.com/magazalar/istanbul-universitesi-isletme-fakultesi-isletme-kulubu